7 mitów, które krążą na temat butów

Peep toe – hit czy kit
23 maja 2019
Jak dbać o buty zamszowe?
20 czerwca 2019

Czy zdajesz sobie sprawę z tego, ile różnorodnych przesądów wiąże się z noszeniem lub podarowywaniem komuś butów? Ten prosty i zwyczajny element naszego ubioru nagle staje się magicznym przedmiotem, który może mieć ogromny wpływ na powodzenie nasze lub bliskich osób. Sprawdź, czy znasz te zabobony oraz dowiedz się, jak ustrzec się przed niechcianym pechem.

1. Nie zmieniaj butów w trakcie wyjątkowych uroczystości

Każda kobieta wie, że biżuteria oraz eleganckie buty są szczególnym elementem każdej stylizacji, który staje się kluczowy niczym wisienka na torcie. Czy wiesz, że oprócz elegancji albo wygody, buty mogą przynieść Ci także szczęście lub pecha? Pamiętaj, że jeśli założysz je na studniówkę bądź swoje wesele, to nigdy nie zdejmuj ich w trakcie wydarzenia czy nie zmieniaj na inną parę. To może się wiązać z dużym nieszczęściem, którego na pewno nie chcesz.

2. Magia prawego buta i zły urok lewego

Zastanawiasz się czasem nad tym, w jaki sposób zakładasz obuwie? Czart upatrzył sobie lewego buta i to wokół niego wiąże się wiele legend. Zapamiętaj sobie tę ważną zasadę – zawsze zaczynaj od ubrania tego prawego. Jeśli jednak chcesz poznać swoją przyszłość, to możesz puścić oko do diabła podczas Andrzejkowej nocy. Wtedy z kolei do wszelkich wróżb wykorzystuje się zaczarowanego lewego buta.

3. Nowe buty zakładaj dopiero ranem

Każda kobieta, która uwielbia kupować sobie nowe szpilki czy baletki, nie może się wprost doczekać, by je założyć. Niecierpliwość pań czasem nie zna granic, jednak w przypadku obuwia dobrze jest trzymać emocje na wodzy. Dlaczego? Żeby buty nie przyniosły nam pecha, pierwszy raz powinniśmy  ubrać je dopiero o poranku.

4. Buty jako znak pożegnania

Bardzo chcesz zakończyć z kimś znajomość, tylko nie wiesz, jak to wyrazić, bo czasem rozmowa jest bardzo dużym wyzwaniem? Nie ma nic prostszego niż podarowanie tej osobie pary butów. To najprostszy sposób, by zakończyć relację z partnerem czy nielubianą znajomą. Mówi się, że symbolizują one właśnie odejście.

5. Nie pożyczaj pieniędzy

Ktoś bardzo dla Ciebie ważny ma wielką prośbę, bo potrzebuje pieniędzy, żeby kupić dla siebie nową parę butów i prosi Cię o pożyczkę? Zazwyczaj nie odmawiamy przysługi przyjaciołom, jednak w tym przypadku warto się zastanowić nad odpowiedzią. Powszechnie uznaje się, że taka osoba odejdzie od nas właśnie w butach, które kupiła za pożyczone pieniądze.

6. Obuwnicze przesądy dla pasjonatów

Zabobony to nie jest temat, który dotyczy tylko spanikowanych kobiet bojących się o swoją przyszłość. Myśliwi, chcąc mieć pewność, że nic im się nie stanie podczas polowania, powinni splunąć rano w prawą rękę i… prawy but! Lepiej, żeby aktorzy nie wchodzili na scenę w swoim własnym obuwiu, bo przynosi to nieszczęście. Z kolei żeglarze muszą zawsze zastanowić się nad tym, co biorą ze sobą na pokład. Stare buty bowiem zwiastują pecha.

7. Ślubne zwyczaje

Wiele ciekawostek wiąże się z przygotowaniami do ślubu i właśnie obuwiem, które odgrywa kluczową rolę w budowaniu nowej drogi życia małżonków. Pani młoda, która pragnie, aby świeżo upieczony mąż był zawsze jej podporządkowany, powinna spróbować przykryć choć kawałek jego buta swoją suknią ślubną. Ważnym rytuałem będzie wystawienie obuwia przez małżonków jeszcze przed samą ceremonią. Kobieta powinna położyć je na parapecie tydzień przed ślubem, aby zapewnić szczęście, a mężczyzna po to, by w dniu uroczystości mieć ładną pogodę. Drogie panie, zwróćcie uwagę także na to, czy Wasze buty są zabudowane – przed odkryte części, jak np. palce czy pięty, może niechcący uciekać pomyślność.