Jak dbać o buty zamszowe?

7 mitów, które krążą na temat butów
7 czerwca 2019
Jakie szpilki będą idealne do letnich kreacji?
18 lipca 2019

Buty zamszowe od lat cieszą się ogromną sympatią i popularnością! Wielbiciele tego materiału tak bardzo go lubią, że z wielką chęcią noszą go przez cały rok, niezależnie od pogody – suchym latem czy mokrą jesienią. Warto wiedzieć, jak dbać o zamsz, by zawsze wyglądał atrakcyjnie i sprawiał nam jak najmniej kłopotu.

Szczotka przyjacielem zamszu

Nie wszyscy wiedzą, że zamsz jest niczym innym jak „zeszlifowanym” wierzchem skóry, który przypomina wyglądem meszek. To bardzo elegancki i wygodny materiał, mający bardzo dużo zalet noszenia, a naprawdę niewiele wad. Głównymi minusami są – szybka przemakalność i łatwość brudzenia się. Dlatego też dobrze wiedzieć, jak pielęgnować buty zamszowe, by służyły na długie lata oraz cieszyły nasze oko.

Przede wszystkim warto zaopatrzyć się w szczotkę do czyszczenia obuwia. Wykonana jest ona ze specjalnej gumy, która unosi włos oraz wyczesuje brud. Dzięki szczotkowaniu możemy skutecznie poprawić wygląd materiału i ułożenie meszku, a także sprawnie usuniemy wszelkie zabrudzenia. Po każdym założeniu zamszowych butów, poświęć chwilę na ten rytuał. Pamiętaj jednak, żeby robić to dopiero wtedy, gdy Twoje obuwie stanie się suche.

Zwróć uwagę także na to, jaką szczotkę wybierasz. Najlepiej, jeśli będzie ona dwustronna – po jednej stronie powinny się znaleźć włókna nylonowe oraz miedziane, a po drugiej specjalna gumka do weluru. W razie konieczności usunięcia jakichś uciążliwych plamek, możesz kupić także specjalną kostkę do czyszczenia. Działa ona jak dobrze znana gumka do ołówka i jej działanie jest bardzo podobne.

Suszenie mokrych butów zamszowych

Jesień i zima to dwie pory roku, które obfitują w mokre, deszczowe dni, gdy nasze buty są skazane na nieustanne błoto, wilgoć oraz uciążliwe zabrudzenia. Jednak wierni sympatycy zamszu nawet i w taką porę roku nie rezygnują z ulubionego obuwia. Klucz do sukcesu, to wiedzieć, jak poprawnie je czyścić, by faktycznie mogło nam ono służyć przez lata, niezależnie od warunków atmosferycznych.

Pierwsza zasada jest bardzo krótka oraz prosta – nigdy nie kładź mokrych butów na kaloryfer, aby w taki sposób je wysuszyć. To sprawi, że od razu zniszczymy zamsz i nigdy nie powrócimy ich wcześniejszego wyglądu. Drugą zasadą są gazety, które czynią cuda, wchłaniając wilgoć. Zgnieć strony gazet oraz włóż wewnątrz mokrych butów. Pozostaw na kilka godzin, a potem przekonaj się, że obuwie jest naprawdę suche.

Impregnacja kluczem do sukcesu

Impregnacja specjalnymi produktami to kolejny sposób na pielęgnację zamszu szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Zainwestuj w dobry specyfik, który będzie dedykowany butom zamszowym i śmiało zabezpiecz swoje obuwie przed niechcianymi zniszczeniami. Zwróć uwagę, czy impregnat jest na pewno dedykowany dla zamszu – na rynku można spotkać się z wieloma różnymi środkami. Niewłaściwy dobór może także poskutkować na naszą niekorzyść. Odpowiednie zapobieganie zabrudzeniom tego trudnego w utrzymaniu materiału okaże się zdecydowanie przyjemniejsze i łatwiejsze niż samo czyszczenie.