Jak dbać o buty zimą?

Anna Dereszowska w Maccioni :)
20 czerwca 2017
5 must have, czyli jakie rodzaje butów musisz mieć w swojej szafie?
22 lutego 2018

W sezonie zimowym, gdy pogoda nie rozpieszcza, należy w sposób szczególny dbać o buty. Wilgoć, błoto pośniegowe oraz sól mogą wyrządzić niemałe szkody na niezabezpieczonym w sposób właściwy obuwiu, które w tym czasie wymaga częstej pielęgnacji. Jak konserwować oraz czyścić nasze botki i kozaki?

Konserwacja butów w okresie zimowym

Odpowiednia konserwacja obuwia jest szczególnie istotna zimą. W przypadku zakupu nowych kozaków, przed pierwszym wyjściem w nich z domu, warto pokryć je specjalnym środkiem do impregnacji, dzięki czemu zabezpieczymy je przed wilgocią, jak i pośniegowym błotem z solą. Należy również chronić buty w trakcie sezonu. Niezawodnym sposobem zapobiegającym pękaniu oraz nadmiernemu brudzeniu skóry licowej jest jej natłuszczanie. Skórzane kozaki oraz botki możemy nacierać oliwką bądź kremem nawilżającym. Z kolei do konserwacji zamszu i nubuku zaleca się stosowanie specjalnych środków w postaci sprayów odświeżająco-zabezpieczających. Odpowiednio zaimpregnowane obuwie nie będzie pochłaniało wody.

Pielęgnacja butów ze skóry licowej

Przed przystąpieniem do zabiegów pielęgnacyjnych buty ze skóry licowej należy dokładnie oczyścić z błota, piasku oraz soli, najlepiej szczotką do butów. Następnie miękką szmatką nasączoną wodą z mydłem bądź w przypadku trudniejszych zabrudzeń – wodą z octem – przecieramy powierzchnię buta i pozostawiamy do całkowitego wyschnięcia. Po tym czasie nakładamy krem, który powinien być idealnie dobrany do koloru obuwia. Zadaniem tego preparatu jest dogłębne odżywienie oraz nawilżenie skóry. Z racji tego, że zima jest nieprzychylną porą roku dla butów, krem nakładamy trzykrotnie i za każdym razem polerujemy nasze botki czy kozaki przy użyciu miękkiej bawełnianej szmatki. Po wyschnięciu kremu warto jeszcze zaaplikować bezbarwną pastę, a jeśli chcemy uzyskać wysoki stopień połysku, użyjmy wosku. Dzięki temu dodatkowo zabezpieczymy nasze buty przed wilgocią i błotem.

    

Pielęgnacja butów zamszowych i nubukowych

Podobnie jak buty ze skóry licowej, tak i buty zamszowe oraz nubukowe należy dokładnie czyścić z wszelkich zabrudzeń. Do zamszu używamy szczotek z włosiem nylonowym oraz drucianym, z kolei do nubuku – szczotek gumowych. Jeżeli na butach są drobne zabrudzenia, możemy spróbować je usunąć przy pomocy czystej gumki do ścierania ołówka. Jednak w przypadku mocnych, trudnych zabrudzeń, do czyszczenia tego rodzaju obuwia należy używać specjalnych środków do zamszu i nubuku.

      

Pielęgnacja obuwia ze skóry lakierowanej

Buty ze skóry lakierowanej po dokładnym oczyszczeniu zaleca się myć mlekiem, wazeliną bądź specjalnym preparatem do skóry lakierowanej. Jeśli obuwie lakierowane stracą połysk, posmaruj je oliwką dla dzieci, ewentualnie olejem roślinnym, po czym wypoleruj ręcznikiem papierowym. Pamiętajmy, by lakierków nie pastować, bowiem mogłyby całkowicie utracić swój naturalny połysk.

    

Buty przemoczone, z zaciekami – jak postępować?

Jeżeli pomimo konserwacji przemoczymy nasze skórzane obuwie, zaraz po powrocie do domu dokładnie je wyczyśćmy, po czym włóżmy do nich papier, by nadać im naturalny kształt. Skórzane buty należy suszyć tylko i wyłącznie w temperaturze pokojowej. Nigdy nie kładźmy ich przy kaloryferze czy kominku, bowiem skóra może stwardnieć i popękać.

Okres zimowy sprzyja również powstawaniu na butach brzydkich zacieków. Jednym ze skutecznych sposobów na ich pozbycie się jest przemywanie obuwia letnim mlekiem. Po upływie kilku minut sól powinna się rozpuścić i zniknąć z powierzchni buta