Jak wykorzystać color blocking do stworzenia letniej stylizacji?

Klapki – alternatywa dla sandałów
25 czerwca 2020
Fusbet – idealny spód dla sandałów
17 sierpnia 2020

Color blocking to trend, który oszałamia, elektryzuje i zwraca uwagę. Pojawia się w nowych kolekcjach największych domów mody, ale również w codziennych kreacjach celebrytów czy blogerek modowych. Najlepiej prezentuje się w letnich stylizacjach. Pytanie brzmi – jak go wykorzystać, żeby dobrze wyglądać?

 

Czym jest color blocking?

Color blocking to charakterystyczn sposób zastawiania kolorów. Polega na łączeniu takich barw, które z pozoru wcale do siebie nie pasują, a jednak potrafią się świetnie zgrać i tworzą dynamiczny zestaw emanujący wyjątkową energią.

Pomysłodawcą trendu color blocking był  Yves Saint Laurent, który w latach 60’ XX w. zainspirowany dziełem holenderskiego artysty Pieta Mondriana stworzył charakterystyczną sukienkę pudełkową, łączącą kilka żywych barw. W późniejszych latach trend zyskiwał popularność. Często dało się go dostrzec w kreacjach księżnej Diany. Dziś color blocking często pojawia się na pokazach Tommy’ego Hilifger’a, domu mody Gucci, Balenciaga czy Balmain.

Nieoczywiste łączenie kolorów skłania do modowych eksperymentów i idealnie sprawdza się zwłaszcza w letnich stylizacjach. Jest ciekawą alternatywą dla pasteli, kolorystycznego total looku czy wreszcie klasycznej czerni i stonowanych szarości.

 

Jak wykorzystać color blocking do stworzenia letniej stylizacji?

Choć mogłoby się wydawać, że zasady zestawiania barw wymagają niebywałej wprawy, to jednak okazuje się, że color blocking wcale nie jest skomplikowany. Główny cel to osiągnąć możliwie największy kontrast, czego efektem jest energetyczny zestaw emanujący optymizmem i motywujący do działania. To świetna propozycja dla kobiet, które lubią zabawę modą, chcą zwracać na siebie uwagę i szukają urozmaicenia codziennych kreacji.

Początkujące fashionistki powinny skupić się na zestawieniu dwóch energetycznych kolorów o dużym kontraście. Nie trzeba się jednak ograniczać. W color blocking’u można wykorzystać więcej odważnych barw, jednak im jest ich więcej, tym bardziej minimalistyczne formy powinny charakteryzować kreację. Przesada zniweczy dobry efekt, a przecież chodzi o to, by prezentować się szykownie.

Przy komponowaniu zestawu nie można zapomnieć o akcesoriach i dodatkach. Udana stylizacja w myśl trendu color blocking to taka, w której nie pominięto żadnego szczegółu. Buty w tym przypadku grają bardzo ważną rolę. Wybieraj modele o jednolitej kolorystyce, które będą stanowić uzupełnienie kreacji lub jej akcent wyróżniający. Jeśli jednak chcesz wprowadzić color blocking na wyższy poziom sięgnij po dwukolorowe buty, dzięki którym będziesz mogła zarządzać kreacją w jej najdrobniejszym szczególe tworząc misterne dzieło.

Color blocking to definicja zabawy. Wystarczy trzymać się kilku prostych zasad, aby osiągnąć pożądany efekt:

  • Koło barw – wykorzystaj je, by sprawdzić połączenie poszczególnych kolorów,
  • Kolory komplementarne – pozwolą uzyskać niebanalne zestawienia, dzięki którym osiągniesz efekt WOW,
  • Kolory sąsiadujące – to bezpieczna propozycja dla osób rozpoczynających zabawę z color blockingiem, zestaw nie będzie krzykliwy, a jednak szykowny i interesujący,
  • Nasycenie – staraj się łączyć barwy o takim samym nasyceniu (np. pastele z pastelami), co pozwoli zachować harmonię stylizacji.

 

Sezon lato 2020 to wielki powrót do trendu color blocking. Letnie stylizacje, w których nie brakuje intensywnych barw, stwarzają doskonałe warunki do kreowania niebanalnych zestawów. Warto wykorzystać energię, która drzemie w kolorach. To niezastąpione lekarstwo na stylizacyjną nudę i swoisty powiew świeżości dla garderoby każdej kobiety.