Buty skórzane z fakturą, które ożywią każdą stylizację

4 pomysły na wigilijną stylizację 2020
10 grudnia 2020
Klasyka alternatywna – styl punk
22 lutego 2021

Istnieje kilka niezawodnych sposobów na to, by nadać butom niepowtarzalny charakter. Wykorzystanie skóry z fakturą to gwarancja efektu WOW, a przede wszystkim pretekst do tego, by uczynić buty akcentem wiodącym każdej stylizacji.  

 

Faktura w klasycznym ujęciu

Kilka sezonów temu furorę robiły buty z fakturą skóry węża lub krokodyla. Trend przez długi czas cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Skóra z fakturą stała się atrakcyjną alternatywą dla skóry licowej. Trend utrzymał się do dziś, choć obecnie mamy do wyboru bardzo szeroki wachlarz faktur, spośród których możemy wybierać do woli.

Faktura ożywia but, nadaje mu charakteru, budzi pewne skojarzenia, dzięki czemu daje możliwość świadomego kreowania wyglądu. To prawdziwa gratka dla miłośników mody. Możliwości jest wiele. Z jednej strony można wykorzystać fakturę na butach, by wzmocnić styl kreacji lub wręcz przeciwnie – zestawić pozornie sprzeczne i nie pasujące do siebie elementy ubioru. To pierwszy krok w stronę ekstrawagancji!

Buty z fakturą to propozycja dla kobiet, które lubią być zauważone. Świetnie sprawdzają się w zestawach minimalistycznych, w których grają rolę „pierwszych skrzypiec” i skupiają na sobie uwagę. Model nie ma tu znaczenia, bo faktura prezentuje się dobrze zarówno na czółenkach, jak i botkach czy kozakach. Trzeba jednak przyznać, że te ostatnie, z racji dużej powierzchni, najlepiej oddają urok skóry fakturowanej.

 

Styl łączony

Kiedy wyobrażamy sobie skórzane buty z fakturą, zwykle mamy przed oczami strukturalny wzorek odciśnięty na powierzchni skóry. Okazuje się jednak, że moda oferuje nam znacznie szersze możliwości. Motyw faktury można wzmocnić poprzez zastosowanie łączenia różnych rodzajów skóry lub poprzez jej wybiórcze lakierowanie. Efekt przyciąga wzrok i zachęca do tego, by lepiej przyjrzeć się butom. Właśnie dlatego obuwia o takiej fakturze nie należy chować pod długą nogawką czy spódnicą maxi. Lepszą propozycją są spodnie rurki lub krótkie spódnice z rajstopami w kolorze tworzącym tło dla butów.

 

Równie ciekawy efekt daje połączenie skóry fakturowanej z inną – licową lub lakierowaną. Wówczas akcentujemy poszczególne części buta, np. obcas, piętę lub czubek. Tego typu połączenia świetnie prezentują się w przypadku zastosowania różnych kolorów lub przynajmniej różnych odcieni tej samej barwy.

Buty ze skórą fakturowaną to hasło, pod którym kryje się całe mnóstwo pomysłów na niepowtarzalną stylizację. Warto z nich korzystać i czerpać inspiracje. Zasada jest jedna – buty, na które padnie wybór należy dumnie eksponować.