Historia sandałów – kto nosił je pierwszy?

Haute Couture wiosna/lato 2018
6 czerwca 2018
Wygodne buty do sukienki, czyli w czym przetańczysz całe wesele
6 lipca 2018

Chyba nie ma kobiety, która nie miałaby w swojej garderobie przynajmniej jednej pary sandałów. To modny i wygodny rodzaj otwartego obuwia, które składa się z podeszwy oraz rzemyków bądź pasków utrzymujących but na stopie. To typowo letnie obuwie, które pasuje niemal do każdej stylizacji. Sandały znane są już od dawna, jednak czy zawsze cieszyły się taką popularnością, jak dzisiaj? Poznaj historię sandałów.

Sandały – kto założył je pierwszy?

Funkcjonalność i wygoda sandałów zostały docenione zarówno przez panie, jak i przez panów już bardzo dawno temu – wiele lat przed naszą erą w regionie delty Nilu i basenu Morza Śródziemnego. Jako pierwsi zaczęli nosić je starożytni Egipcjanie, Grecy i Rzymianie, dla których sandały stały się wręcz jednym z symboli. Wówczas wytwarzano je przede wszystkim z papirusu, choć zdarzały się i eleganckie modele z malowanej oraz pozłacanej skóry. Podeszwy były wzmacnianie korkiem, drewnem bądź skórą.

W epoce średniowiecza sandały odeszły w zapomnienie, co wynikało ze zmiany mentalności ludzi. Ogromny wpływ na to miała też religia i wartości chrześcijańskie, bowiem właśnie ze względów religijnych zakazywano kobietom w tamtym okresie noszenia odkrytego obuwia po to, by nie kusiły mężczyzn. Zatem kiedy sandały ponownie pojawiły się w modzie? Wraz z modą na antyczność, czyli dopiero na początku XIX w.

Z okresu regencji pochodzi wiele przykładów stylizacji antycznych zarówno na portretach, jak i na rycinach, które przedstawiają kobiety właśnie w sandałach. Należy jednak podkreślić, że są to stroje dość mocno przerysowane, które jak się zdaje, nie mają nic wspólnego z tym, co kobiety nosiły naprawdę. Dlatego też trudno jednoznacznie wskazać, czy panie w tamtym okresie chodziły po ulicach w sandałach. Wydaje się, że na początku XIX w. noszono sandałki, jednak jako element stroju domowego, część dopełniającą antyczną stylizację bądź jako kostium w czasie zabaw i przedstawień. Wobec tego, kiedy sandały na dobre powróciły do łask?

        

Sandały – kiedy zyskały swą popularność?

Dopiero w XX w., a dokładnie w latach 20-tych kobiety zaczęły nosić sandały. W tym czasie niezwykłą popularnością cieszyło się odkryte obuwie na obcasach z noskiem w formie T-strap, które zasłaniały palce i piętę. Było to obuwie eleganckie, wytworne, wieczorowe. Już w latach 30-tych pojawiły się sandałki peep-toed, czyli z dziurką w nosku odsłaniającą palce. Te trzewiki miały raczej charakter nieformalny, noszono je na co dzień. W ówczesnym okresie były jeszcze uważane za nieobyczajne. Jednak już we wrześniowym numerze francuskiego magazynu Les Modes z 1934 r. zachęcano panie do porzucenia w okresie letnim szpilek i innego krytego obuwia na rzecz sandałków – lnianych oraz skórzanych, z lekką podeszwą – na plażę i eleganckich modeli skórzanych w kolorze złotym lub srebrnym – pasujących do wytwornych sukien. To właśnie w latach 30-tych sandałki powróciły na dobre i po dzień dzisiejszy są modne oraz uwielbiane przez wiele kobiet.

Lata 60-te przyniosły rewolucję hipisowską, a wraz z nią pojawił się nowy rodzaj sandałów, mianowicie płaskie, wygodne trzewiki na korkowej podeszwie, które przetrwały do dziś i są cenione przez szeroką rzeszę kobiet. Z kolei pod koniec lat 60-tych pojawiły się sandały w stylu disco – kolorowe, błyszczące, ekstrawaganckie, rzucające się w oczy i koniecznie na obcasie bądź koturnie, które nieprzerwanie od tamtego czasu cieszą się ogromną popularnością w szczególności wśród pań, które lubią czuć się seksownie i kobieco.

        

Sandałki są modne i wygodne, a rozmaitość wzorów oraz fasonów sprawia, że możemy je zestawiać zarówno w stylizacjach casualowych, jak i bardziej formalnych. Doskonale prezentują się w połączeniu ze zwiewnymi sukienkami, jeansami czy krótkimi spodenkami, ale też bardziej eleganckimi strojami. Lato nadchodzi wielkimi krokami, zatem warto już dziś zaopatrzyć się w sklepie internetowym maccioni.pl w stylowe sandałki, najlepiej i na płaskim, i wysokim obcasie – po to, by w wielu sytuacjach, w połączeniu z różnymi kreacjami móc cieszyć się tym letnim, modnym, komfortowym obuwiem.