Historia kozaków – jak to się zaczęło?

Jak dbać o skórzane buty?
15 października 2018
Jak wybrać najwygodniejsze szpilki?
12 listopada 2018

Sezon jesienno-zimowy w pełni, co oznacza, że nadszedł czas, by przygotować do niego swoją garderobę. Od czego zacząć? Niewątpliwie od kozaków, które powinny znaleźć się w szafie każdej kobiety. Tylko czy od początku były one typowo damskimi butami? Jaka właściwa jest ich historia?

Kozaki – nie takie oczywiste początki

Gdy porównuje się historię powstania różnych rodzajów butów, to bez dwóch zdań można przyznać, że kozaki są stosunkowo nowym wynalazkiem. O ile od zarania dziejów mówi się o sandałach, bo chodzili w nich już starożytni Egipcjanie, Grecy czy Rzymianie, o tyle o kozakach wspomina się dopiero w XVII wieku. Od tamtego czasu do teraz funkcjonalność butów z wysoką cholewką wyraźnie się zmieniła.

Samo słowo „kozak” nosi pewne znaczenie, ponieważ w języku tureckim oznacza wartownika. Przede wszystkim kozaki powstały z myślą o mężczyznach. Mają one militarny rodowód, bo były powszechnym elementem męskiego stroju wojskowego. Te skórzane, wysokie buty barwiono wtedy na kolor żółty. Dziś, jak wiadomo, można znaleźć ich całą gamę barw. W Polsce z kolei ten rodzaj obuwia stał się typowym dla Sarmatów.

W późniejszych czasach buty te nosili oficerowie z wielu różnych względów. Chodziło między innymi o solidność ich wykonania, trwałość i stabilność na różnym gruncie. Kozaki jednak noszono nie tylko podczas wojny. Znane też pod nazwą „oficerki” zyskały popularność także na torze jeździeckim. Były wykorzystywane podczas łowów myśliwskich oraz jazdy konno.

Jak kozaki trafiły do kobiet?

Historia pokazuje, że kozaki były popularne podczas wojny i noszone przez mężczyzn. Współcześnie wiodą jednak prym wśród kobiet w różnym wieku. Zostając w tematyce wojennej, nie można zapomnieć, że kobiety także nosiły buty z wysoką cholewką, bo ułatwiało to sprawne poruszanie się po różnych – niekiedy trudnych – terenach.

Obuwie to po raz pierwszy weszło do kobiecej garderoby w latach 60. XX wieku, co wiąże się z rewolucją obyczajową. Przez wiele lat zainteresowanie nimi wzrastało, rozwijały się i stawały coraz atrakcyjniejsze, żeby wreszcie w latach 90. zabłysnąć na poważnie. Wtedy też wybuchła prawdziwa moda na kozaki, a projektanci zaczęli wymyślać najróżniejsze wariacje. Dotyczyły one kolorów, ale też sposobu łączenia z innymi częściami stroju.

Wielkie zainteresowanie kozakami sprawiło, że na rynku pojawiały się coraz to nowsze modele. Niektóre czarne, inne brązowe czy kolorowe. Część z nich miała zaokrąglony czubek, reszta z kolei spiczasty albo ścięty. Pojawiały się nowe pomysły, czy wkładać spodnie w buty, czy jednak zakrywać je pod materiałem. Rozwiązań było wiele, co jest obecne aż do dzisiaj.

Moda na kozaki trwa od wielu lat. W chłodne, jesienne dni bez wątpienia są one niezwykle praktyczne, bo ogrzewają i chronią od wody. W te suche i cieplejsze są ciekawym elementem ubioru. Choć ciągle można kojarzyć je z militarnymi oficerkami, to pozostają niezmiennie popularne i noszą je zarówno  młode kobiety, które szukają swojego stylu, jak i dojrzałe, które stawiają na klasykę i elegancję.