Jak wybrać najwygodniejsze szpilki?

Historia kozaków – jak to się zaczęło?
29 października 2018
Jakie buty ubrać na kolację Wigilijną?
26 listopada 2018

Bez dwóch zdań większość kobiet kocha szpilki. Wydłużają one optycznie nogi, wysmuklają je, dodają elegancji i są atrybutem kobiecości. O ile na rynku jest wiele różnych modeli, o tyle trudno  znaleźć taki, który będzie komfortowy. Jak zatem odnaleźć idealne szpilki, gwarantujące wygodę?

Jak wybrać idealny model szpilek?

Ważnym kryterium przy ocenianiu wygody butów będzie umiejscowienie obcasa. Trzeba zwrócić uwagę, by znajdował się on dokładnie na środku pięty, a nie przy jej krawędzi. To bardzo istotne, bo źle dobrane szpilki mogą stać się zmorą szczególnie dla osób, które nie są przyzwyczajone w nich chodzić. Nieodpowiednie umieszczenie obcasa może sprawić, że kroki będą zdecydowanie niestabilne.

Wysokość obcasa jest kolejnym elementem, który wpłynie na wygodę butów. Najprościej można to sprawdzić, patrząc na długość stopy. Gdyby kobieta posiada mały rozmiar nogi, to lepiej nie wybierać zbyt wysokich butów. Sprawi to, że cały ciężar ciała przejdzie na palce. To z kolei doprowadzi do bardzo nieeleganckiego sposobu chodzenia na zbyt ugiętych kolanach.

Warto pomyśleć nad wybraniem butów na platformie. Chodzenie w nich jest znacznie wygodniejsze i łatwiejsze. Ochronią one nogę przed nierównym terenem i sprawią, że zmniejszy się ryzyko potknięć czy upadków. Zwiększą komfort, ponieważ nie będzie się czuło pod stopą kamyków czy wybojów.

Gdy już pozornie idealna para butów będzie wybrana, to nie pozostaje nic innego, jak przymierzyć je i kilka razy przejść się w nich po sklepie.

Jeśli nie klasyczne szpilki, to co?

W modzie jest wiele różnych modeli butów na obcasach. Dlatego jedynym poprawnym wyborem nie są wyłącznie szpilki. Każdy może znaleźć coś dla siebie – zarówno zwolennik schodzenia w obuwiu sportowym, jak i ktoś, dla kogo wysoka szpilka nie jest żadnym wyzwaniem.

Dobrym rozwiązaniem na początek przygody z obcasami są buty na szerszym słupku. Nie oznacza to, że musi być on niski. Dzięki takiemu rodzajowi butów, można swobodnie i systematycznie przyzwyczajać się do chodzenia w obuwiu odmiennym niż płaski. Są one bardzo eleganckie, a jednocześnie zapewniają komfort chodzenia i dodają pewności siebie.

Ostatnio bardzo modnym rozwiązaniem stały się buty typu lace up. Są to obcasy (i nie tylko), które mają paski, jakie obwiązuje się wokół nogi dla dodania stabilności. Zasada jest taka, że im wyżej sięga wiązanie, tym wygodniejszy jest but i lepiej leży na nodze.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

  • Podeszwa – bardzo ważne jest, aby podeszwa wybranych butów była gumowa. Zwiększy to komfort chodzenia po powierzchniach nierównych i śliskich. Jednak pamiętajmy o tym, że do obuwia eleganckiego podeszwa gumowa nie pasuje, więc takie obuwie powinno mieć podeszwę ze skóry lub materiału syntetycznego imitującego skórę, np. typu thunit.
  • Wkładka – bez dwóch zdań najlepiej wybierać takie obcasy, których wkładka wykonana jest z naturalnych materiałów. Dzięki skórzanemu wypełnieniu buta stopa będzie stabilna przez cały dzień, a przede wszystkim będzie oddychać, co wykluczy lub znacznie ograniczy powstawanie odparzeń oraz odcisków.
  • Nosek – panie rozpoczynające przygodę z obcasami, lepiej poczują się, gdy na początku wybiorą buty z zaokrąglonym lub migdałowym zakończeniem buta.

Wbrew pozorom szpilki mogą być nie tylko atrakcyjnymi oraz eleganckimi butami, ale też wygodnymi. Kobiety kochają je od lat i choć moda się zmienia, to niektóre modele tworzą niezmieniające trendy. Rozsądnie dobierając obcasy, możliwe jest chodzenie w nich cały dzień czy tańczenie podczas imprez, nie rezygnując z wygody oraz komfortu.