Skóra to wyjątkowy materiał, który towarzyszy nam od początku ludzkiej cywilizacji. Nic zatem dziwnego, że buty z naturalnej skóry uważane są przez wiele osób za najpiękniejsze i najwygodniejsze. I chociaż obuwie skórzane pochwalić się może bardzo dużą trwałością, trzeba wiedzieć jak o nie zadbać. Dzięki temu nie tylko będzie służyło ono przez długi czas, ale również zachowa idealny wygląd na całe lata.
Pielęgnacja obuwia z gładkiej skóry licowej nie jest szczególnie uciążliwa. Podstawą jest tutaj odpowiednie czyszczenie – najlepiej przy użyciu delikatnej szczotki. Dla zachowania estetyki i właściwości skóry konieczność stanowi regularne pastowanie. Wykorzystać do tego można pastę – bezbarwną lub dopasowaną do koloru skóry. Ta druga ma tę zaletę, iż pomaga maskować drobne zarysowania i niedoskonałości. Pamiętaj, że dobierając pastę, należy zawsze wybierać produkt o tym samym kolorze lub o jeden odcień ciemniejszy niż kolor skóry – jaśniejsza pasta prawdopodobnie pozostawi na obuwiu zbyt jasne smugi.
Miękką, czystą ściereczką nakładamy cienką warstwę pasty na suche obuwie. Pastuje się również skórzane podeszwy i obcasy. Po wykonaniu tej czynności warto pozostawić buty na kilka do kilkunastu minut. Dopiero po upływie tego czasu należy wypolerować je ściereczką z miękkiego materiału, co nada powierzchni elegancki połysk. Polerując brązowe obuwie, nasącz szmatkę mocnym naparem z czarnej herbaty, co pozwoli osiągnąć lepszy efekt.
Buty z szorstkich rodzajów skór, takich jak zamsz czy nubuk wymagają nieco więcej uwagi. Podstawą jest tutaj regularne szczotkowanie. Dzięki temu uda się usunąć kurz, zabrudzenia oraz nastroszyć powierzchnie buta. Do tego celu najlepiej używać szczotki wykonanej z bardzo miękkiego włosia. Do obuwia zamszowego przydatna będzie specjalna szczotka z cienkich drucików do obuwia zamszowego
Pamiętajmy o tym, że butów zamszowych i nubukowych się nie pastuje. Lekkie zabrudzenia usuwa się gumową lub krepową szczoteczką. W przypadku poważniejszych plam można wykorzystać pianę z szarego mydła lub białą bardzo miękką gumkę do ścierania ołówka. Do czyszczenia stosuje się także specjalne preparaty w aerozolu. Wybierając markowe środki, mamy pewność, że pozwolą usunąć zabrudzenia i poprawią wygląd skóry bez pozostawiania odbarwień czy zacieków. Warto również w przypadku jesiennych, deszczowych dni zastosować preparaty w aerozolu do impregnacji skóry zamszowej, lecz pamiętajmy, że stosujemy je wyłącznie na obuwie czyste.
Skóra lakierowana wygląda doskonale, ale jedynie pod warunkiem, że zadbano o jej stan i odpowiednie nabłyszczenie. Dlatego trzeba się zaopatrzyć w zestaw miękkich, flanelowych szmatek. Powierzchnię buta czyścimy lekko zwilżoną wodą lub mlekiem ściereczką, a następnie wycieramy do sucha.
Kolejny etap to nic innego jak nabłyszczanie. W tym celu konieczne jest nabycie specjalnego preparatu w płynie lub sprayu. Nada on lakierowanej skórze piękny połysk, jak i dodatkowo zabezpieczy powierzchnię przed wysychaniem, pękaniem oraz innymi uszkodzeniami mechanicznymi. Nie mając pod ręką specjalistycznych środków nabłyszczających, można wykorzystać także delikatny płyn do mycia szyb lub odrobinę tłustego kremu do rąk. Jednak te metody lepiej traktować jako sposoby awaryjne i starać się zawsze korzystać z profesjonalnych preparatów dedykowanych do skóry lakierowanej.